Salı , 19 Şubat 2019
HABERLER
ANASAYFA / ÜRÜNLER / PC Tabanlı Kontrol Sayesinde Kaynak Tasarrufu Sağlayan Paketleme

PC Tabanlı Kontrol Sayesinde Kaynak Tasarrufu Sağlayan Paketleme

Beckhoff, Düsseldorf Interpack 2014 Fuarı’nda özel bir stand ile açık alan FG 15-1’de yer alıyor.

PC Tabanlı Kontrol Sayesinde Kaynak Tasarrufu Sağlayan Paketleme
Beckhoff, 8-14 Mayıs 2014 tarihleri arasında Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen, ambalaj ve paketleme  endüstrisi ve tüm ilgili teknolojilerine yönelik dünyanın en önemli fuarı olan Interpack'ta açık otomasyon çözümlerini sunuyor. 

PC tabanlı kontrol ve sürücü teknolojisi hem tek tek paketleme makinelerinin hem de komple paketleme hatlarının tüm proses zincirinin kontrolü ve izlenmesi için ideal uygunluktadır. Aynı zamanda, yüksek kalitesi, esnekliği ve hepsinden önemlisi kaynak tasarrufu sağlayan yapısı ile paketleme sektörünün tüm gereksinimlerini karşılar.

PC Kontrol ve EtherCAT ile tümleşik proses iletişimi, çok yüksek hızlı kontrol teknolojisinin temelini oluşturur. Bunların yardımıyla çok yüksek hassasiyette proses çevrimleri elde edilebilir; bu sayede öncelikle ambalaj daha az hammadde kullanılarak üretilebilir; ikinci olarak, belirtilen miktardaki ambalajlanacak ürünlere daha büyük hassasiyetle erişilenebilinir. Bunlar, dikkate değer maliyet tasarrufu sağlarken, değerli kaynakların ve enerjinin kullanımını en aza indirir.Tüm bu çözümler, bu yılın Interpack fuarında, 200 metrekare büyüklüğündeki Beckhoff Çözüm Forumu'nda görülebilir. Fuardaki yerimiz, 15 numaralı sergi salonunun önündeki açık alanda (FG 15-1) olacaktır. Ana konular, XTS sürücü sistemi, yeni çoklu dokunmatik panel serisi ve kompakt sürücü teknolojisinin yanı sıra, TwinCAT 3 ile artan mühendislik verimi ve Industry 4.0 üretim senaryolarında paketleme makineleri olacak.

XTS, makine tasarımında devrim yaratıyor

Paketleme sektöründe gitgide artan daha yüksek esneklik talebi, eXtended Transport System (XTS) ile çok yenilikçi bir tarzda karşılanabilir. Bu sistem, doğrusal ve dönel tahrik prensiplerini birleştirerek, tamamen yeni makine konseptlerini mümkün kılar. Bu konseptler, geleneksel çözümlere göre dikkate değer ölçüde daha esnek, daha kompakt ve daha düşük fiyatlıdır. Neredeyse tamamen isteğe bağlı bir yol yapılandırması ve serbestçe hareket edebilen, "hareket ettiriciler" (mover) olarak adlandırılan taşıyıcı modüller sayesinde, kıskaç  gibi mekanik bileşenlerden vazgeçilebilir. Ürün değişimleri ya da lot büyüklükleri veya doldurma miktarları, yazılım değişiklikleriyle kolayca ve hızla uygulamaya konulabilir. Bu şekilde, format değişikliklerinin sayısı ve yüksek maliyetli üretim durma süreleri en aza indirilebilir.

Hareket ettiriciler (mover) hem tekil olarak hem de senkronize biçimde kontrol edilebildiği için, XTS dahilinde son derece çeşitli ve esnek hareket fonksiyonları mümkündür. Hareketi yakalama, gruplama ve grubu çözme, senkronize hareket, kam fonksiyonu ve XTS ile bir robot arasında yüksek derecede hassas etkileşim gibi yenilikçi özellikler Beckhoff Çözüm Forum'unda sergilenecek. Bu benzersiz işlevlerle tahrik sistemi ambalaj ve paketleme endüstrisinde çok sayıda uygulama alanlarının yolunu açmaktadır, örneğin paket dolumu, ürün akışının düzenlenmesi, çevrimsel üretim dizilerine senkronize olmayan ürün akışlarının beslenmesi.
 
Tüm makine için tümleşik çoklu dokunmatik

Ölçeklenebilir bir aktif ve pasif panel yelpazesiyle, Beckhoff'un çoklu dokunmatik panel serisi, makine üzerinde özel ve farklı bir görünüm sağlar. 7 - 24 inç arası ekran boyutlarının yanı sıra, farklı bağlantılara ve işlemci güçlerine sahip modeller, maksimum çeşitliliği ve esnekliği sağlar. Bunlara ek olarak müşteriye özel eklentiler de mevcuttur; parmak izi, acil durum durdurma düğmesi veya özel bir renk düzeni gibi. Interpack Fuarı’nda Beckhoff tarafından sergilenecek yeni ürünler arasında CP3915 ve CP3918 çoklu dokunmatik paneller de bulunuyor. Bu paneller paslanmaz çelik gövdeleri,  IP 65 koruma sınıfı ve çizilmelere karşı koruma sağlayan özel olarak lamine edilmiş ekranları ile paketleme makineleri için son derece uygundurlar.
CP29xx ve CP39xx serisinden çoklu dokunmatik kontrol panellerinin kullanılması, panel ile PC arasında tek kablolu bağlantı çözümü sunan CP-Link 4 ile özellikle esnek ve basittir: Görüntü sinyali, USB 2.0 ve besleme standart bir CAT. 6A kablo üzerinden 100 ‘ye kadar bir uzaklığa nakledilebilir. Kullanıcı yalnızca artan esneklikten faydalanmakla kalmayıp, azalan kablo tesisatı ve montaj ve kurulum giderlerinin azalmasından da faydalanır.

En küçük montaj hacimleri için servo sistemi

AM8000 servo motor serisine flanş ebadı F1 (40 mm kenar uzunluğu) olan yeni motorlar eklenmiştir. Üç farklı toplam uzunluktaki yeni AM801x ve AM811x servo motorlar, 0,22 Nm ila 0,55 Nm arasında bir tork aralığını kapsar ve düşük rotor atalet momentinin yanında dört katı aşırı yük kapasitesi sunar, böylece en küçük montaj hacimlerinde bile en yüksek hareket dinamiği gereksinimlerini karşılar. Motorlar, opsiyonel olarak fren  ve kama yuvası ile de temin edilebilir. Mutlak enkoder (veya opsiyonel olarak çok turlu mutlak enkoder) ile donatılmış, Tek Kablo Teknolojisine (OCT) sahip motorlar, kompakt bir boyutta maksimum motor performansı sunuyor.

İki seri, diğer farklılıklarının yanında nominal gerilimleriyle de ayrışıyorlar. Son derece kompakt ve ekonomik bir servo çözümü olan AM811x motorları, 50 VDC'de, 2,8 ARMS’ye sahip EL7201-0010 ve en çok 4,5 ARMS’ye sahip EL7211-0010 servomotor terminalleriyle sürülebilir. AX5000 EtherCAT servo sürücü (1/2 kanal, en çok 3 A), 230 V AC için tasarlanmış AM801x servomotorları kontrol etmek için kullanılabilir.

Verimli mühendislik ve maksimum performans için TwinCAT 3

TwinCAT tüm kontrol ve hareket işlevlerinin yanında eksiksiz mühendislik araçları zincirini de tek bir yazılım platformu üzerinde bir araya getiriyor. IEC 61131, C/C++ ve MATLAB®/Simulink® ile, her görev için uygun bir programlama dili mevcuttur. Hazır kütüphanelerin yanı sıra OMAC PackML desteği ile mühendislik işlemleri basitleştirilmiştir. Mühendislik verimi, otomatik kod oluşturmakta kullanılan kullanıcı dostu TwinCAT Otomasyon Arabirimiyle daha da arttırılırken, Visual Studio® üzerinden çok sayıda kontrol aracı kullanılabilir duruma geliyor.
 
Çok çekirdek desteği ile, TwinCAT 3 ek makine işlevlerinin entegrasyonu için yeni performans rezervlerinden yararlanıyor. “CPU İzolasyonu" özelliğini kullanarak, proje mühendisi bir işlemcinin hangi çekirdeklerinin TwinCAT gerçek zamanla çalışacağını ve hangisinin açık olarak yalnızca Windows işletim sisteminin kullanımına hazır durumda bekleyeceğini belirleyebiliyor.

Industry 4.0 konseptinde paketleme makinesi

Sürekli değişen ambalaj tasarımı ve formu özellikleriyle ambalaj ve paketleme makineleri pazarının kaderini Industry 4.0 konseptlerinin uygulanması belirliyor. Ne var ki bunun için ön şart, tüm aktüatörleri ve sensörleri tamamen otomatikleştirilmiş ve hepsinden önemlisi iletişim kurabilmesi sağlanmış makinelerdir. 

 

0 YORUM

YORUM YAPIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BAŞLIKLAR

  • Biyobozunur Plastik Ambalaj Malzemeleri

    Biyobozunur Plastik Ambalaj Malzemeleri

    Bitkisel yağ, mısır nişastası, bezelye nişastası veya mikrobiyota gibi yenilebilir biyokütle kaynaklarından türetilen Biyobozunur Plastik Ambalaj Malzemeleri daha düşük sera gazı salınımına neden olur.... Devamı »
  • Turan Makine'den bir ilk

    Turan Makine'den bir ilk

    Isıtma ve soğutma sistemlerinde %30 enerji tasarrufu. Yeni nesil CP X2 Soğutma Cihazı sayesinde kalıp ve yağ sıcaklığını istediğiniz derecede tutabilirsiniz.... Devamı »